Slovensky   Deutsch
  • 09_Sietotlac

Sitotlač

Sitotlač patrí ku klasickým a najlepším spôsobom potlače. Sitotlač garantuje dlhú životnosť a prateľnosť motívu a najlpešie tlačové výsledky. Motív je možné vytlačiť v maximálne v 6-tich farbách. V porovnaní s flex/flock je pri sitotlači možné tlačiť obrázok v akejkoľvek požadovanej farbe, ktorá môže byť zadefinovaná v Pantone alebo v hodnotách CMYK, ako aj v striebornej a zlatej.

Pri sitotlači dochádza k priamemu potlaču textilu. Maximálny rozmer potlače je: šírka 34cm a výška 38cm. Sitotlač umožňuje poltač bavlnených materiálov (trička, polokošele, zástery, tašky, obrusy...), zmes bavlny a polyesteru (možnosť len 1-farebnej potlače), a nylon (napr. dáždniky, tašky,.. - len 1-farebná potlač). Sitotlač je vhodná pre väčšie počty (min. 50ks), nakoľko príprava sít je zložitá a nákladná.

Potlač pri sitotlači je zložitá a skladá sa z týchto častí. Najskôr sa daný motív musí rozseparovať do jednotlivých farieb a každá farba bude vytlačená zvlásť na film. Medzitým sa pripravia šablóny (hliníkový rám, kde je prilepené sito s určitou hustotou). Tieto sita treba natrieť špaciálnou emulziou. Film sa spolu s natretou šablonou umiestni do fotokomory, kde dochádza k osvieteniu šablony cez tento film. Tam, kde bola šablona osvietena tymto špeciálnym svetlom, došlo k vytvrdnutiu emulzie. Na miestach, kde toto svetlo neprešlo cez film, táto emulzia nevytvrdla a pri následnom opláchnutí šablony je vymytá. To znamená, že kde nám emulzia vytvrdla, sa stalo sito nepriechodné, kde nevytvrdla a vymyla sa, ostáva sito priechodné a môže cez neho farba prejsť. Šablóny sa namontuju na stroj a ak ide o viacfarebnú potlač, musia sa jednotlivé šablóny skalibrovať, aby sa pri sútlači jednotlivých šablón natlačil požadovaný obrázok. Do šablón sa dajú namiešané farby, ktoré sú definované buď v Pantone alebo CMYK. Samotná tlač prebieha tak, že sterák tlačí farbu pred sebou. Keď prechádza cez miesto na šablóne, kde je vymytá emulzia a sito je priechodné, tak cez toto sito prejde farba na textil a vzniká daný motív. Ak sa motív skladá z viac farieb, tak sa najskor natlačí prvá farba, potom textil prejde pod druhú šablónu, kde sa natlačí druhá farba a potom tretia ...... Celý motív sa potom musí dať do sušiaceho tunela, aby sa farba vytvrdila.


Zhrnutie:

Pranie: do 40°C

Cena: Sitotlač je cenovo výhodná pri väčšom množstve (od cca.: 50ks.) Cena závisí od veľkosti potlače, množstva a počtu farieb.

Farebnosť: max. 6-farebný motív

Prechodová tlač:  možná (nutná konzultácia)

Vektordruck:  možná – bez obmedzenia

Farby: Pantone / CMYK / zlatá / strieborná

Veľkosť tlače:  max. 34 cm x 38

Materiál: 1. bavlna

              2. zmes bavlny a polyesteru – je možná 1-farebná potlač alebo viacfarebná prostredníctvom transferu

              3. Nylon – možná 1-farebná potlač - treba naskôr vyskúšať.